ترانسمیتر (TRANSMITTER)چیست و انواع آن کدامند؟

ترانسمیترها (TRNANMITTER) در ابزار دقیق دارای انواع مختلف و متعددی  هستند که هرکدام براساس کارکرد متفاوتی که دارند از دیگری متمایز می‌شوند؛ بنابراین لازم است برای استفاده از یک ترانسمیتر مناسب با صنایع  و تجهیزات خود با تعریف و انواع آن آشنا شویم. در این مقاله به تعریف ترانسمیتر چیست و ذکر انواع مختلف آن و همچنین کارکرد و مزایای این دستگاه پرداخته‌ایم.

ترانسمیتر درابزار دقیق چیست؟

ترانسمیتر در ابزار دقیق نوعی مبدل است که به انتقال یک سیگنال به اتاق کنترل پس از اندازه گیری یک کمیت فیزیکی و تبدیل آن به سیگنال های الکتریکی می پردازد. ترنسمیتر یا transmitter از دو کلمه ی transfer به معنای (انتقال دادن) و metering به معنای (اندازه گیری) ساخته شده است.

انواع مختلف ترانسمیتر

ترانسمیترها بطور کلی به چند دسته تقسیم میشوند؟

ترانسمیترهای الکترونیکی (Electronic) 

ترانسمیترهای الکترونیکی دارای دو مدل آنالوگ و دیجیتال هستند و مدل آنالوگ به تولید جریان استاندارد می‌پردازد و این جریان میتواند 4 الی 20  میلی امپر باشد؛ درواقع با توجه به این امر یک ترانسمیتر جریان کمی را از طریق مجموعه ای از سیم ها توسط  اندازه گیری  فیزیکی ارسال می‌کند؛ در این جریان 4 میلی امپر (LRV) پایین‌ترین مقدار دامنه یا کمترین اندازه گیری ممکن را نشان می‌دهد و 20 میلی امپر (URV) بالاترین مقدار دامنه یا بیشترین اندازه گیری ممکن را ارائه می‌دهد.

ترانسمیترهای دیجیتال 

به تولید سیگنال های دیجیتالی در جهت تقویت ارتباط با دستگاه ها از طریق ترکیب آنها به شیوه های مختلف می‌پردازند. ترانسمیترهای دیجیتالی علاوه بر افزایش توانایی تشخیص دستگاه،آنها را به صورت روان و آسان کنترل می‌کند .این سیگنال ها دارای اطلاعات مهمی چون اطلاعات تشخیصی بوده وسطوح گسسته ای هستند که در  جهت نشان دادن متغیرهای فرایند از طریق روش های خاص ترکیب می‌شوند و این روش ها به شیوه ها و راه های ارتباطی مختلف مانندmodbus,fieldbus,hartو… منجر شده است.

 ترانسمیترهای پنوماتیک (Pneumatic)

کار این نوع از ترانسمیترها به تولید سیگنال یا جریان های پنوماتیک در رابطه با متغیرهای فرایند 3psi الی 15psi  می‌پردازند که 3psi مربوط به کمترین اندازه گیری ممکن و 15psi مربوط به بیشترین اندازه گیری ممکن می‌باشدودر واقع انتهای پایین اندازه گیری متغیرهای فرایند با فشار خروجی 3psi و انتهای بالای آن با فشار خروجی 15psi نشان داده می‌شود .

انواع ترانسمیترها کدامند؟

ترانسمیترها با توجه به کاربرد و کارکردهای گوناگونی که دارند شامل انواع مختلفی می‌شوندکه از جمله آنها میتوان به انواع زیر اشاره کرد:

 • ترانسمیتر فشار (Pressure Transmitter)
 • ترانسمیتر دما (Temperatur Transmitter)
 • ترانسمیتر جریان  سیالات (Flow Transmitter)
 • ترانسمیتر سطح (Level Transmitter)
 • ترانسمیتر رطوبت
 • ترانسمیتر وزن
 • ترانسمیتر سرعت و …

اما معمولا و بطور کلی از چهار نوع ترانسمیتر که شامل عدد 1 تا 4  لیست انواع ترانسمیتر است در فرایند ابزار دقیق استفاده می‌شود .

  انواع مختلف ترانسمیتر

ترانسمیتر فشار  

به ترانسمیترهای فشار ، پرشر ترانسمیتر (pressure transmitter) به معنای انتقال دهنده ی فشار نیز می‌گویند. این دستگاه ها علاوه براینکه به کنترل فرایندهای صنعتی مختلف می پردازند ، در اندازه گیری فشار گاز یا مایع نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند .

 ترانسمیتر فشار یا transmitter  prssurer

 ترانسمیترهای فشار در سه نوع متفاوت تولید میشوند که عبارتند از:

ترانسمیتر مطلق یا  (absoiut transmitter): این نوع ترانسمیترها مبنای خود را فشار خلاء قرار داده و فشار فرایند را اندازه گیری می‌کنند.

ترانسمیتر اندازه گیر یا (gouge transmitter): این دستگاه فشار فرایند را به همراه فشار اتمسفر محل (base) را مبنای اندازه گیری خود قرار میدهد.

ترانسمیترهای تفاضلی یا (differential transmitter): این نوع به اندازه گیری تفاوت بین فشارهای مختلف می پردازد .

انواع مختلف ترانسمیتر فشار

ترانسمیتر دما 

ترانسمیترهای دما از پرکاربردترین تجهیزات اندازه گیری در حوزه های متفاوت بوده و از یک سنسور دما و یک ترانسمیتر تشکیل شده اند که جریان یا سیگنال اندازه گیری شده را به وسیله ی یک سنسور به ترانسمیتر منتقل و بعد از اینکه دما محاسبه شد یک سیگنال خروجی تولید می‌کنند .  ترانسمیترهای دما را عموما متناسب با رنج  دمایی مورد نظر و اهمیت پروژه انتخاب  می کنند. ترانسمیترهای دما عموما از نوع ترموکوپل ،RTD  و سنسورهای دمایPT100 می‌باشند .

ترانسمیتر دما یا temperatur transmitter

همچنین بخوانید:سنسوردما مقاومتی یاRTD

ترانسمیتر جریان

ترانسمیترهای جریان یا فلوترانسمیترها  متناسب با جریان ورودی ، خروجی  الکتریکی می سازند و از یک فرستنده  و یک سنسور جریان در جهت اندازه گیری جریان مایع و گاز تشکیل شده اند. ترانسمیترهای فلو دارای سه نوع اصلی  جرم، حجم وسرعت می باشند.

نحوه ی کار ترانسمیتر جریان یا flow transmitter

ترانسمیتر سطح

ترانسمیترهای  سطح ، سطح مایع یا جامد در یک فضای بسته را اندازه گیری  می‌کنند و عموما از قیمت بالایی برخوردار هستند . ترنسمیترهای  سطح در کل به هفت نوع تقسیم می شوند که عبارتند از:

 • Capacitance level
 • Point level
 • Hidrostatic level transmitter
 • Ultrasenic level transmitter
 • Pneumatic level
 • Continaous level
 • Conductive level
  ترانسمیتر سطح یا level transmitter

مزایای استفاده از ترانسمیتر

 • سیم کشی کاهش می یابد.
 • دراندازه های کوچک و کم وزن موجود هستند.
 • دارای انعطاف پذیری می‌باشند .
 • قابلیت اتصال بهp c, hmi, plc  و…دارند.
 • دارای خروجی های ولتازی و جریانی هستند.

کاربرد ترانسمیتر

امروزه  ترانسمیترها (transmitter) در جهت اعمال پروسه های صنعتی به اجرا گذاشته  می شوند و دارای کاربردهای متفاوت در پروسه های مختلف هستند. از جمله صنایعی که دارای  مصرف زیاد از ترانسمیترها می‌باشند میتوان به فولاد ، نفت ، گاز ، مهندسی پزشکی ، ریخته گری ، پتروشیمی، سیمان ، داروسازی و در واقع هر سیستمی که نیازمند اتوماسیون صنعتی است ، اشاره کرد.کاربرد این قطعات بطور عمده  اینگونه می باشد که ابتدا عملکرد سیستم را ارزیابی کرده سپس یک feedback با مقدار وضعیت مناسب ارائه میدهند و در نتیجه باعث آگاهی کنترلر سیستم از وضعیت کارکرد و چگونگی حالت خروجی آن می‌شوند .

نکاتی که لازم است در هنگام خرید ترانسمیتر درنظر داشته باشید

در این  مقاله  با تعریف ترانسمیتر ، انواع ، مزایا و کاربرد آن آشنا شدید ؛ اگر قصد خرید و استفاده از ترانسمیتر در ابزار صنعت و تجهیزات خود را دارید  باید آگاه  باشید  که هر ترانسمیتر را برندهای مختلف با ویژگی های منحصر به فرد تولید کرده  و هر کدام دارای مزایا و معایب خاص خودمی‌باشند  .

گروه صنعتی ابزار دقیق ساتراپ دما تولیدکننده انواع سنسور دما می‌باشد و شما می‌توانید سنسور مورد نیاز خود را از این برند نام آشنا و قابل اعتماد خریداری نمایید. ساخت ترموکوپل و ساخت انواع سنسور مقاومتی دما توسط این گروه صنعتی با کیفیت بالا صورت گرفته و شما می‌توانید با خرید محصولات این برند، از کیفیت کالای خریداری شده خود اطمینان داشته باشید.جهت خرید و مشاوره می‌توانید از طریق شماره های ثبت شده در داخل سایت با همکاران ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *