ترموول THERMOWELL در ابزاردقیق

یکی از معیار‌های مهم برای عملکرد درست و بدون عیب در روندهای صنعتی و شیمیایی دما می‌‌باشد. چرا که حتی به وجود آمدن یک خطای ناچیز در اندازه‌گیری باعث به وجود آمدن خسارات غیرقابل جبران می‌گردد. ترموول‌ها (THERMOWELL) به دلیل پرمصرف بودن در صنایع و ابزاردقیق در انواع مختلف با ویژگی‌های متمایز تولید می‌شوند.  بنابراین جهت خرید ترموول و استفاده از آن در صنعت و تجهیزات خود شایسته است تا با کاربرد ترموول در ابزاردقیق، انواع آن و همچنین ساختار و نحوه‌ی نصب این دستگاه آشنا شوید.

ترموول (THERMOWELL) چیست؟

زمانی که بین سنسوردما با جریان فرایند ارتباط مستقیم به وجود می‌آید می‌توان گفت به طور قطعی اندازه‌گیری دما به صورت دقیق اتفاق می‌افتد. این جریان فرایند می‌تواند به صورت فرسایشی یا به شکل خورندگی باشد و هنگامی که سنسور بدون پوشش باشد این جریان موجب نابودی سنسور می‌گردد. بنابراین یکی از این راه‌های جلوگیری از این اتفاق، استفاده از ترموول است. درواقع از ترموول برای نصب تجهیزات دما در مکان‌هایی که به دلیل خورندگی یا فشار بالای مواد احتمال بروز آسیب وجود دارد، استفاده می‌شود.

 ترموول THERMOWELL در ابزاردقیق
 ترموول (THERMOWELL) چیست؟
 انواع ترموول
ترموول
(thermowell)

طریقه نصب ترموول

ترموول‌ها بطور پیوسته و ثابت درون لوله‌ها و مخازن قرار می‌گیرند. این دستگاه از راه یک دیواره‌ی لوله نصب شده و در سیال ، در راستای رسیدن به یک نقطه اندازه‌گیری دما ادامه می یابد؛ سنسور از بیرون در داخل آن قرار گرفته و موجب فراهم آوردن امکان دسترسی به آن می‌گردد. سپس گرما توسط جداره‌ی ترموول به حسگر و غلاف انتقال یافته و در دسترس سیال فرایند قرار می‌گیرد. زمانیکه این گرما به حد تعادل می‌رسد، سنسور به اندازه‌گیری و نمایش دمای فرایند سیال می‌پردازد. در صورت تغییر دما، می‌بایست دمای جدید از تمام مایه‌های آن عبور کند . با توجه به نوع کاربرد و مصرف، این روند می‌تواند از چند ثانیه تا چند دقیقه زمان ببرد اما با در نظر گرفتن اینکه تعداد کمی از سیستم‌های موجود دچار تغییر می‌شوند ، این تنظیمات با اغلب مصارف سازگار است.

ترموول (THERMOWELL) چیست؟
 انواع ترموول
ترموول
(thermowell)
طریقه نصب ترمووال

مزالعه کنید:ترموکوپل چیست

انواع ترموول

ترموول‌ها انواع گوناگونی دارند و به لحاظ ظاهری و نحوه ی اتصال یا نصب به دو دسته تقسیم می‌شوند:

انواع ترموول به لحاظ ظاهری:

 • ترموول مخروطی: ترموول‌های مخروطی در مواقعی که سرعت عبور سیال افزایش می‌یابد کاربرد دارند. در واقع برای سیالات مایع با سرعت بیشتر از 5 متر بر ثانیه و برای سیالات گازی با سرعت بیش از 15 متر بر ثانیه استفاده می‌شوند.
 • ترموول پله‌ای: از کمترین ماده در قسمت غوطه وری خود برخوردار می‌باشد و از نظر زمانی دارای پاسخ‌دهی سریع است.
 • ترموول صاف:در تمام قسمت‌های این دستگاه ، غوطه‌وری از طول یکسانی برخوردار بوده و در برابر خوردگی و سایش از حفاظت خوب و بالایی برخوردار است.

انواع ترموول به لحاظ اتصال یا نصب:

 • ترموول فلنجی یا فلنج‌دار (Flanged Thermowell)
 • ترموول جوشی (Weld Thermowell)
 • ترموول دنده‌ای یا رزوه‌ای (Threaded Thermowell)
 • ترموول سرامیکی

ترموول فلنجی یا فلنج‌دار(Flanged Thermowell) 

این نوع در فشار یا سرعت بالا بکاربرده می‌شود و به لوله ها و مخازن متصل شده و به آسانی جدا می‌گردد. جنس این نوع از ترموول‌ها بطور معمول فولادی بوده و دارای استقامت بالا و کیفیت خوبی در برابر مواد خورنده می‌باشند.

ترموول جوشی (Weld Thermowell)

هنگامی که فشار سیالی که از لوله عبور می‌کند افزایش پیدا کند دیگر نمی‌توان از ترموول یا فلنج دار استفاده و آن را نصب کرد؛ در این مواقع به جایی اینکه ترموول را به محل نصب پیچ کنند، آن را جوش می‌دهند؛ به عبارت دیگر زمان‌هایی که نیاز است از نشتی به وجود آمده جلوگیری شود، ترموول‌های جوشی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ترموول دنده‌ای یا رزوه‌ای (Threaded Thermowell)

از این ترموول زمانی استفاده می شود که فشار یا سرعت بالایی از سوی سیالی که از لوله عبور می‌کند، وجود ندارد. این نوع ترموول‌ها بر روی لوله‌های مخازن یا فرایند، متصل یا پیچ شده و به آسانی جدا می‌شوند. در این نوع روش نصب ممکن است نشتی به وجود آمده و نسبت به روش های دیگر ،ترموول ضعیف‌تر عمل می‌کند.

ترموول سرامیکی

ترموول‌های سرامیکی دارای استقامت بالایی در برابر آسیب و خوردگی می‌باشند؛ همچنین در برابر سایش و فرسایش بالا به دلیل دارا بودن خلوص بالا و ظریف بودن زیرساختار آن، مقاومت بالا و بی نظیری دارند.

ترموول
(thermowell)
ترموول فلنجی یا فلنج‌دار
(Flanged Thermowell)
ترموول جوشی
 (Weld Thermowell)
ترموول دنده‌ای یا رزوه‌ای
 (Threaded Thermowell)
ترموول سرامیکی

استفاده از ترموول در چه مواقعی لازم است؟

 • در صنایع دارویی و غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • در هنگامی که در معرض آسیب یا خورندگی قرار دارد.
 • در زمانی که سرعت جسم مورد اندازه‌گیری دارای جریان 2 متر بر ثانیه باشد.
 • در مواقعی که ناحیه ی اندازه‌گیری به بیرون نشت می‌کند یا به بخش حسگر دما فشار وارد می‌شود.

مشخصات فنی ترموول

 • طول فرورفتگی (bore depth): منظور طول یک ترموول است.
 • قطر بیس (base diameter dimension): به بخش متراکم ترموول گفته شده است. چرا که سطح بیرونی آن در معرض مواد اندازه‌گیری قرار میگیرد.
 • قطر فرورفتگی (bore diameter): شامل قطر داخلی این دستگاه می‌باشد.
 • طول غوطه وری (insertion length): این طول شامل انتهای محل اندازه‌گیری تا انتهای محل رزوه در ترموول می‌باشد.
 • ضخامت نوک (tip thickness): نشان دهنده ی ضخامت انتهای ترموول است.
 • طول دنباله عقب (lengin extension length): این قسمت دخالتی در اندازه‌گیریدما ندارد.
 • قطر انتهایی ([tip diameter): نشان دهنده ی قطر انتهای ترموول است.
ترموول (THERMOWELL) چیست؟
 انواع ترموول
ترموول
(thermowell)
طریقه نصب ترمووال
مشخصات فنی ترموول

کلیک کنید:ترموکوپل نوع k

مزایای ترموول

 • این دستگاه در دو شکل بزرگ (در این مدل دمای مایعات در داخل مخازن را اندازه‌گیری می‌کنند.) و کوچک (در جهت شرایط کاری با فشار بالا مورد استفاده قرار می‌گیرند.) تولید می‌شوند.
 • از دماسنج و سایر ابزارهای مانند آن محافظت کرده و به عنوان یک مانع عمل می‌کند.
 • قابلیت جدایی و تعویض آسان بدون نیاز به قطع جریان سیال را دارا می‌باشند.
 • دارای قابلیت مصرف برای مدت طولانی می‌باشند.
 ترموول (THERMOWELL) چیست؟
 انواع ترموول
ترموول
(thermowell)
طریقه نصب ترمووال
مشخصات فنی ترموول
مزایای ترموول

جهت مشاهده ی محصولات ما کلیک کنید.

استاندارد نصب ترموول

1.تعیین اندازه:

در مرحله ی اول باید مشخص کنید که چه ابزار اندازه‌گیری برای داخل ترموول مورد استفاده‌ی شما قرار خواهد گرفت چرا که ترموول مورد نظر شما باید شرایط اندازه‌گیری دما را تحمل کند.

2.تعیین ترموول به لحاظ نحوه اتصال:

ترموول ها به لحاظ نحوه‌ی اتصال شامل انواع متفاوتی می‌شوند؛ در مرحله ی دوم شما بایستی با توجه به کاربرد، نوع ترموول را از نظر اتصال انتخاب کنید.

3. تعیین جنس ترموول:

در این مرحله تعیین جنس ترموول مدنظر قرار خواهد گرفت. فرایند سیال دارای یکسری مشخصات میباشد که از جمله آنها می‌توان به قابلیت اکسید کنندگی ، سولفوردار بودن، مقاومت ماده در برابر فشار وارده از سوی سیال، مقاومت در برابر خوردگی، دمای سیال و …اشاره کرد و در نهایت جنس ترموول باید با توجه به این مشخصات تعیین گردد.

4.تعیین نوع ترموول از نظر ظاهری:

با توجه به موارد فوق الذکر در رابطه با انواع ترموول در این مقاله، مشخص شد که ترموول ها به سه دسته ی مخروطی، پله ای و صاف تقسیم میشوند؛ در مواقعی که به پاسخ دهی سریع نیازمند باشیم از ترموول پله ای به دلیل اینکه دارای ثبات زمانی کمتری می‌باشد استفاده می‌کنیم و در زمانیکه سیال عبوری از لوله دارای سرعت بالایی باشد، ترموول مخروطی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

5.تعیین طول ترموول:

معمولا طول مورد نیاز برای ساخت یک ترموول از جانب سازنده ی حسگر پیشنهاد می‌شود اما لازم است که طول آن را تعیین کنید.

6.تعیین قطر مجرای داخلی یا سوراخ ترموول:

برای تعیین قطر مجرای داخلی لازم است ابتدا به تعیین قطر ساقه‌ی حسگر دما بپردازیم. اندازه ی مناسب برای قطر سوراخ ترموول 0.260 اینچ و 0.385 اینچ می‌باشد؛ بنابر این ترموول‌هایی با قطر سوراخ 0.260 اینچ برای حسگرهای دما با قطر ساقه‌ی 0.252 اینچ می‌باشد و ترموول هایی با قطر سوراخ 0.385 اینچ در جهت استفاده برای حسگرهای دمایی با قطر ساقه ی 0.377 اینچ بکار می‌رود.

متخصصین گروه صنعتی ابزار دقیق ساتراپ دما با سال‌ها تجربه و دانش کافی در حوزه ساخت و طراحی انواع ترموکوپل ، سنسورهای RTD و ترموول به شما در انتخاب و خرید بهترین محصول که متناسب با نیازتان باشد، مشاوره رایگان می‌دهند. برای دریافت اطلاعات بیشتر، با ما تماس بگیرید: 02133978510

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *