ترموکوپل (Thermocouple) چیست؟

این وسیله به عنوان یکی از مهم‌ترین و رایج‌ترین تجهیزات ابزار دقیق در صنعت هستند که جهت اندازه‌گیری دما کاربرد دارند. مکانیسم ترموکوپل (Thermocouple) را بر اساس پدیده ی سیبک (Seebeck) طراحی کرده‌اند که در این عملکرد اختلاف دما بین دو نقطه را به ولتاژ تبدیل می‌کنند. اگر بخواهیم تعریف جامع‌تری را بیان کنیم ترموکوپل را به عنوان سنسوری برای اندازه گیری دما می‌شناسند.

این وسیله از دو فلز غیر همسان ساخته شده است که به یکدیگر متصل می‌باشند. زمانی که به محل اتصال این فلزات حرارت می‌رسد در این محل جریان بسیار ضعیفی تولید شده و به سمت سیم‌ها جریان پیدا می‌کنند. بالا رفتن دما در محل اتصال دو فلز باعث می‌شود که ولتاژ تولید شده افزایش پیدا کند در واقع باید بدانید که این سنسور در هر دما ولتاژ معینی را تولید کرده با اندازه‌گیری دقیق این ولتاژ قادر خواهید بود که دمای محل اتصال را به شکل دقیق اندازه‌گیری نماید. این وسایل در کنار گسترده بودن محدوده ی کاری و دقت بالایی که دارد قادر است دماهایی بین 180- تا 180+ درجه سانتیگراد را اندازه گیری کند.‌‌‌

کاربرد ترموکوپل در صنعت

کاربرد این وسیله بسیار گسترده است و این ابزارها قابلیت اتصال به کامپیوتر را داشته و می‌توانند در مدارهای الکتریکی جایگزین شود این عملکرد باعث می‌شود تا نتیجه به شکل خودکار ثبت شود. ترموکوپل (Thermocouple) با توجه به نقطه‌ی ذوب و فلز به کار رفته در ساختار آن و نقطه ی ذوب آن قیمت متغیری دارد با توجه به این موارد باز هم این سنسورها به عنوان وسایل ارزان قیمت و قابل دسترس با عمری طولانی هستند که بسیار قابل دسترس بوده و قابلیت استفاده در محیط‌های سخت را دارد.
حال این سوال پیش خواهد آمد کاربرد ترموکوپل در صنعت چیست؟ این ابزار به عنوان یکی از پرکاربرد‌ترین سنسورهای دمایی در صنایع مختلف کاربرد دارد، این دستگاه‌ها در هر عملیات به عنوان کنترل کننده حرارت و تنظیمات به عنوان یک نیاز حیاتی محسوب شده و در مواردی مانند کوره‌های حرارتی، گرم کننده‌های صنعتی، صنایع ذوب آهن و فولاد و غیره استفاده می‌شود.‌

معرفی انواع ترموکوپل

ترموکوپل‌ها انواع مختلفی دارند که طبق جنس فلز و آلیاژ آن به شش دسته Type S ،Type R ،Type T ،Type N ،Type E ،Type J ،Type K و Type B تقسیم می‌شوند. این نوع ابزارها هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند. اما، برخی از نمونه ها برای جدا کردن آن از محیط توسط یک غلاف ایمنی احاطه شده است. این غلاف ایمنی اثر خوردگی را به شدت کاهش می‌دهد. در ادامه باید بگوییم که ترموکوپل در انواع هد دار، سیمی، پرابی و… ارائه می شوند.‌

تولید انواع ترموکوپل

ترموکوپل‌ها در انواع مختلفی در سطح دنیا تولید می‌شود در حالیکه استانداردهای متداول آن بین 10تا 12 ترموکوپل می‌باشد که در مدل‌های مختلف و اشکال گوناگون تولید می‌شود و با توجه به کاربرد، محیط اندازگیری دما و رنج دمای اندازگیری به طبقات زیر تقسیم بندی می‌شوند:‌

ترموکوپل داخلی

ترموکوپل با هد:

ترموكوپل‌ها با توجه به نوع استفاده، رنج دمايي و محل و طريقه نصب به اشكال مختلف ساخته مي‌شوند. يكي از پرمصرف‌ترين و محبوب‌ترين اين اشكال ترموكوپل با هد يا junction box مي‌باشد. در اين نوع ترموكوپل به دليل نوع ساختار قسمت اتصال الكتريكي توسط هد محافظت مي‌شود و باعث سهولت نصب اتصال الكتريكي گرديده و همچنين تعويض و يا تغيير كابل رابط به سادگي و بدون نياز به تعويض خود سنسور توسط خود مصرف كننده امكان پذير مي‌باشد.

ترموکوپل با ترانسمیتر:

ترموكوپل‌ها به دليل رنج گسترده اندازه‌گيري و دقت بالا يكي از محبوب‌ترين و پر مصرف‌ترين سنسورهاي دما است اما در صورتي كه فاصله محل نصب تا محل قراءت يا كنترل دما زياد باشد استفاده از ترموكوپل با ترانسميتر ضروري است در غير اين صورت خطا و عدم دقت اندازه‌گيري حتمي خواهد بود. اين نوع ترموكوپل به دليل وجود ترانسميتر كه در هد سنسور تعبيه شده سيگنال دريافتي از ترموكوپل را به يك سيگنال 4~20 میلی آمپر تبديل مي‌كند كه قابل انتقال به مسيرهاي طولاني مي‌باشد.‌

ترموکوپل دمای بالا:

این مدل ترموکوپل‌ها غالبا در انواع صنایع با شرایط دمایی بسیار بالا مانند صنایع شیشه و فولاد استفاده می‌شود. این نوع ترموکوپل‌ها از تیپ B ،S ،R هستند به وسیله پلاتین و رادیوم و ترکیبات مختلف ساخته می‌شود. در واقع ترموکوپل پلاتین رادیوم را از فلزات گران قیمت تنها به همین دلیل ساده تولید می‌کنند که بتوان به نوعی دمای سیالات بسیار داغ مانند فلزات ذوب شده و یا شیشه‌ی مذاب را بدست آورد. محدوده‌ی دمایی که برای این نوع ترموکوپل‌ها در نظر گرفته شده 0 درجه سلاتیگراد تا  1750 درجه ساتیگراد می‌باشد.

ترموکوپل با سوکت:

استفاده از ترموكوپل با سوكت براي نصب در محل‌هايي كه دسترسي ساده‌اي ندارد و همچنين فضاي كافي جهت اتصال الكتريكي وجود ندارد بسيار مناسب است. سادگي اتصال كابل رابط به ترموكوپل از طريق سوكت تعبيه شده، قابل تعويض بودن كابل رابط در صورت بروز صدمات احتمالي، كوچكي اتصال الكتريكي يا همان سوكت از مزاياي ترموكوپل با سوكت است.

ترموکوپل با سیم رابط:

يکی ديگر از انواع ترموكوپل‌ها كه از نظر شكل فيزيكي تنوع بسيار زيادي دارند ترموكوپل با كابل رابط مي‌باشد. در اين نوع ترموكوپل سيم و يا كابل رابط مستقيم در نوك غلاف محافظتي كوپل شده است و به دليل حجم كوچك و نصب ساده در محل‌هايي كه فضاي كافي جهت نصب وجود ندارد بسيار مناسب است. انتخاب كابل مناسب با توجه به شرايط محيطي محل نصب از نكات مهم در هنگام خريد اين نوع ترموكوپل مي‌باشد.

فروش و ساخت انواع ترموکوپل

گروه صنعتی ابزار دقیق ساتراپ دما از جمله پیشتازان تولید کننده تجهیزات ابزار دقیق و ساخت انواع ترموکوپل در این زمینه است که با توجه به استانداردهای بین المللی و بکارگیری دانش فنی و علمی و با بروزرسانی تجهیزات و مدیریت کیفیت خود توانسته گام بلندی در تولید یک محصول با کیفیت بردارد.

با توجه به پیشرفت دنیایی تکنولوژی امروزه امکان خرید و سفارش اینترنتی تجهیزات دقیق در هر صنعتی ایجاد شده است و گروه صنعتی ساتراپ دما مفتخر است تا با استفاده از این تکنولوژی بخش عظیمی از تقاضاهای صنایع نفت وگاز، نیروگاه‌ها، صنایع غذایی و دارویی و بسیاری از صنایع کوچک و بزرگ دیگر را به صورت آنلاین و  ساخت سفارشی ترموکوپل و تجهیزات دیگر ابزار دقیق تولید نماید.

یکی از مهم‌ترین اصولی که این شرکت همواره به آن متعهد بوده، کسب رضایت مشتریان و تضمین سلامت کالای فروخته شده است. که در راستای آسودگی خاطر مشتریان کوشیده‌ایم تا هر سفارش در شرایط مطلوب و مورد انتظار به دست مشتری برسد. با وجود این ممکن است مشتریان پس از خرید، با مسایلی روبه‌رو شوند که درچنین مواردی خدماتی در چارچوب خدمات پس از فروش یا گارانتی نیز در نظر گرفته شده است تا مشتریان عزیز با خیال آسوده خرید مطمئن انجام دهند.

گروه صنعتی ساتراپ دما با ترکیبی از تجربه، کیفیت و خدمات ممتاز و اعتماد شما توانسته است راه حل های جامع و محصول با کیفیت در زمینه اندازه گیری دما، همراهی مطمئن برای کلیه صنایع کشور باشد.

با انواع ترموکوپل در ساتراپ دما آشنا شوید.

ترموکوپل داخلی

ترموکوپل دما بالا

ترموکوپل با هد

ترموکوپل با سوکت

ترموکوپل با ترانسمیتر

ترموکوپل با سیم رابط