ساخت سفارشی ساتراپ دما

ساخت سفارشی ترموکوپل

تولید ترموکوپل با توجه به مؤلفه‌های مختلفی صورت می‌گیرد. ترموکوپل، قطعه‌ای بسیار مهم است که در طیف گسترده‌ای از سیستم‌های ساده و پیچیده، برای سنجش دما از آن استفاده می‌شود. یک ابزار پایشی و کنترلی که نقشی محوری در کارکرد درست هر سیستم ایفا می‌کند و ازآنجاکه بهینگیِ دما، اهمیت زیادی در پایداری یک سیستم دارد، بسیار مهم است که در خرید ترموکوپل، قطعه‌ای را انتخاب کنیم که با نیازهای کارکردی‌مان مطابقت کامل داشته باشد.

تولید ترموکوپل

تولید ترموکوپل، به‌طورکلی، فرایند پیچیده‌ای ندارد. ترموکوپل را از طریق اتصال دو ورقه‌ی فلزی نامتجانس به یکدیگر می‌سازند. افزایش یا کاهش دمای محیط، باعث ایجاد ولتاژ در سطح فلزها می‌شود و ترموکوپل از همین ولتاژ تولیدی، به‌عنوان مبنایی برای اندازه‌گیری دمای محیط استفاده می‌کند و نتیجه را روی یک صفحه نمایشگر نشان می‌دهد. به‌عبارت‌دیگر، تبدیل انرژی گرمایی به انرژی الکتریکی، اساس و مبنای کار یک ترموکوپل را تشکیل می‌دهد.

همان‌طور که در بحث مشاوره خرید ترموکوپل گفتیم، ترموکوپل‌ها در انواع یا تیپ‌های متفاوتی در بازار وجود دارند. درواقع از فلزهای مختلفی در تولید ترموکوپل استفاده می‌شود که اتصال فلزهای مختلف به یکدیگر، امکان اندازه‌گیری دما در بازه‌های دمایی متفاوت را فراهم می‌کند. غیر از بازه‌ی دمایی، نکات مهم دیگری هم وجود دارند که در فرایند تولید ترموکوپل به آن‌ها توجه می‌شود. گاهی ممکن است به اندازه‌گیری دما در سیستم‌های مرتعش نیاز داشته باشیم. یا ترکیب هوای محیط به‌گونه‌ای باشد که استفاده یا عدم استفاده از یک فلز خاص در ساخت ترموکوپل، به شرطی اساسی تبدیل شود. مثلاً استفاده از ترموکوپل نوع J که در ساخت آن از آهن استفاده شده، در محیط‌هایی با ضریب اکسایش بالا، چندان توصیه نمی‌شود. چون میل واکنشی بالای آهن، می‌تواند خیلی زود به کاهش کارایی و نهایتاً خرابی ترموکوپل منجر شود. به‌طورکلی، ترموکوپل‌ها را با توجه به مجموعه عوامل و شرایط محیطی متنوعی می‌سازند.

طراحی ترموکوپل به‌طور سفارشی، چه ضرورتی دارد؟

باوجوداینکه امکان خرید ترموکوپل از طریق انتخاب یکی از مدل‌های متنوع موجود در بازار، همواره امکان‌پذیر است، اما گاهی شرایط طوری ایجاب می‌کند که ساخت سفارشی ترموکوپل، ایده بهتری در مقایسه با خرید آن باشد. ممکن است محیط یا سیستمی که می‌خواهید در آن از ترموکوپل استفاده کنید، بسیار خاص باشد. آن‌قدر خاص که هیچ‌کدام از مدل‌های استانداردِ در دسترس، نتوانند کاملاً پاسخگوی انتظارات شما باشند. گاهی نیاز به اندازه‌گیری میزانی از محدوده‌ی دمایی با دقت و حساسیت خاص، تولید ترموکوپل سفارشی را به تنها گزینه‌ی روی میز تبدیل می‌کند. در چنین شرایطی، باید به‌جای خرید، از یک مجموعه متخصص در حوزه ساخت و طراحی ترموکوپل کمک بگیرید تا پایشگر موردنیازتان را به‌صورت اختصاصی و مطابق با مشخصه‌های کارکردی مدنظرتان بسازد. ناگفته نماند ساخت سفارشی حتی می‌تواند از جنبه‌ی قیمت ترموکوپل هم گزینه‌ی اقتصادی‌تری باشد چون گاهی سفارش، در مقایسه با خرید ترموکوپل، برای خریدار ارزان‌تر تمام می‌شود.

ما در گروه صنعتی ساتراپ دما مفتخریم تا ضمن ارائه خدمات مشاوره‌ای، به شکلی تخصصی و با بهره‌گیری از به‌روزترین دانش و تجهیزات تولید ترموکوپل بهترین محصولات را مطابق با خواسته‌ها و نیازهای کارکردی شما مشتریان گرامی، برایتان بسازیم. کیفیت، دقت و ایمنی، سه ویژگی ثابتی هستند که گروه صنعتی ابزار دقیق ساتراپ دما خود را به رعایت آن‌ها در قبال مشتریان گرامی، متعدد می‌داند.