سنسور دما مقاومتی یا RTD چیست؟

سنسور RTD یا سنسور دما مقامتی، وسیله‌ای است که برای اندازه‌گیری دما به کار می‌رود. مخفف RTD چیست؟ نام این سنسور مخفف عبارت Resistance Temperature Detector به معنی حسگر دما مقاومتی می‌باشد. به این سنسور، دماسنج مقاومتی نیز گفته می‌شود. نحوه کار آن به این شکل است که در اثر عبور یک جریان الکتریکی از داخل یک قطعه فلزی (المان)، مقاومت این قطعه فلزی اندازه‌گیری می‌شود. این مقاومت اندازه‌گیری شده، با توجه به ویژگی‌های قطعه فلزی به کار رفته در سنسورهای RTD، طی فرایندی به دما تبدیل می‌شود.

قطعه فلزی به کار رفته در سنسور RTD، به طور معمول از جنس پلاتین، نیکل و یا مس است. در برخی موارد از آلیاژی از نیکل و آهن نیز در ساخت این سنسورها استفاده می‌شود، هرچند این نوع از سنسور RTD کم کاربردتر است. در اثر عبور جریان الکتریکی از هر یک از این فلزات، مقاومت این المان (قطعه فلزی) بالا رفته و به همین خاطر، دما نیز افزایش می‌یابد. در اثر افزایش دما، مقاومت الکتریکی که واحد آن اهم است نیز افزایش می‌یابد. برای انواع سنسور RTD مقاومت را در دمای صفر درجه سانتی‌گراد اندازه‌گیری می‌کنند و بر این اساس نام‌گذاری می‌شوند. برای مثال اگر یک سنسور مقاومتی دما در دمای صفر درجه سانتیگراد، مقاومتی برابر 500 اهم داشته باشد، نام سنسور 500 بر روی آن گذاشته می‌شود.

انواع سنسور RTD

همانطور که گفته شد برای ساخت سنسور RTD از فلزات پلاتین، نیکل و مس استفاده می‌شود و این سنسورها را می‌توان بر اساس نوع آلیاژ به کار رفته در ساخت آن‌ها دسته‌بندی کرد. استفاده از پلاتین در ساخت این حسگرها رایج‌تر است زیرا از نظر شیمیایی پایداری بالاتری دارد و ماده پایداری به حساب می‌آید و همچنین مقاومت بالایی در برابر خوردگی دارند. از دیگر مزایای پلاتین که باعث گستردگی استفاده از آن در ساخت دماسنج مقاومتی شده است، بالا بودن نقطه ذوب است که محدوده دمایی بالاتری را فراهم می‌کند. محدوده دمایی انواع سنسور RTD از این قرار است:

  • پلاتین: منفی 260 درجه تا 650 درجه سانتیگراد
  • نیکل: منفی 100 درجه تا 300 درجه سانتیگراد
  • مس: منفی 75 درجه تا 150 درجه سانتیگراد
  • آلیاژ نیکل و آهن: 0 درجه تا 200 درجه سانتیگراد

نوع دیگری از دسته‌بندی برای انواع سنسور RTD، بر اساس مقاومت آن‌ها در دمای صفر درجه سانتیگراد است که بالاتر درباره آن توضیح داده شد. سنسور PT50 (سنسور پی تی 50)، سنسور PT100 (سنسور پی تی 100)، سنسور PT500 (سنسور پی تی 500) و سنسور PT1000 (سنسور پی تی 1000) انواعی از سنسورهای RTD هستند.

سنسور PT50

سنسور PT50 (سنسور پی تی 50) یکی از انواع سنسور RTD است که طبق قاعده‌ای که عنوان شد، در دمای صفر درجه سانتی‌گراد، مقاومتی برابر با 50 اهم از خود نشان می‌دهد. این نوع از دماسنج مقاومتی به دلیل محدوده دمایی کوچکتری که نسبت به دیگر سنسورها دارد، استفاده‌های کمتری نیز دارد.

سنسور PT100

سنسور PT100 (سنسور پی تی 100) معمول‌ترین حسگر در دسته سنسورهای RTD است و در سه نوع ساده، سرامیکی و کونیک تولید می‌شوند. محدوده دمایی این سه نوع با یکدیگر متفاوت است اما پایین‌ترین دمایی که می‌توانند اندازه‌گیری کنند، منفی 200 درجه سانتیگراد است. این سنسورها همچنین به شکل دو سیم، سه سیم و چهار سیم ساخته می‌شوند.

سنسور PT500

سنسور PT500 (سنسور پی تی 500) ساخته شده از پلاتین است و کاربردهای گسترده‌ای در صنایع دارد. به دلیل استفاده از پلاتین در ساخت این سنسورها، پایداری بالایی دارند. سنسورهای PT500 به صورت دو سیم، سه سیم و چهار سیم تولید می‌شوند و محدوده دمایی بزرگی را پوشش می‌دهند. این سنسور بالاترین کیفیت را بین انواع سنسور RTD دارد و به همین دلیل نیز قیمت بالاتری دارد.

سنسور PT1000

سنسور PT1000 (سنسور پی تی 1000) در موقعیت‌هایی که نیاز به دقت بالاتری وجود داشته باشد مورد استفاده قرار می‌گیرد و از جنس پلاتین است. سه نوع از این سنسورها در بازار وجود دارد که عبارتند از: فیلمانی، شیشه‌ای و سرامیکی. این نوع سنسور به دلیل محدوده دمایی بالایی که دارد، نسبت به مدل‌های قبلی قیمت بالاتری دارد.

گروه صنعتی ابزار دقیق ساتراپ دما، امکان فروش انواع سنسورهای RTD و به‌ویژه انواع سنسور‌های PT500 ، PT100 ،PT50 و PT1000 را برای شما مشتریان گرامی در هر صنعت و کسب و کاری فراهم کرده است. چنانچه در مورد انواع سنسورهای RTD  به راهنمای بیشتری نیاز دارید، کارشناسان فروش آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما مشتریان عزیز می‌باشند. باتوجه به اینکه محصولات گروه صنعتی ساتراپ دما با بهترین کیفیت می‌باشد، امکان سفارشی‌سازی هر یک از محصولات وجود دارد.

با انواع ترموکوپل در ساتراپ دما آشنا شوید.

ترموکوپل داخلی

ترموکوپل دما بالا

ترموکوپل با هد

ترموکوپل با سوکت

ترموکوپل با ترانسمیتر

ترموکوپل با سیم رابط