کنترل سطح مایعات و انواع آن

یکی از فرایندهای مهم که در صنایع مختلف از اهمیت بالایی برخوردار است کنترل سطح مایعات می‌باشد. این جریان در جهت حفظ سطح مایعات در یک مقدار و محدوده معین و مشخص شده صورت می‌گیرد. در این مقاله به آشنایی با کنترل سطح مایعات چیست و همچنین انواع کنترل سطح مایعات ، کاربردهای آن و مزایا و معایب این دستگاه می‌پردازیم.

انواع کنترل سطح مایعات
 کنترل سطح مایعات چیست؟
کنترل سطح
کنترل سطح مایعات

 کنترل سطح مایعات چیست؟

کنترل سطح مایعات فرایندی است که به حفظ سطح مایع در یک محدوده مشخص می‌پردازد.

انواع سیستم‌های کنترل سطح مایعات

سیستم‌های کنترل سطح مایعات بر اساس نوع سنسوری که در آنها به کار رفته به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند که عبارتند از:

سیستم‌های کنترل سطح آنالوگ

در سیستم‌های کنترل سطح مایعات دیجیتال، سنسوری که در آنها به کار رفته است به تولید یک سیگنال آنالوگ می‌پردازد که این سیگنال سطح مایع را نشان می‌دهد. این سیگنال به وسیله یک کنترل کننده آنالوگ پردازش شده و سیگنال خروجی آن برای کنترل سطح مایع به یک عملگر فرستاده می‌شود.

مطالعه کنید:ترموکوپل چیست

سیستم‌های کنترل سطح دیجیتال

سیستم‌های کنترل سطح در این نوع سیستم‌ها به تولید یک سیگنال دیجیتال که نشان دهنده سطح مایع است می‌پردازد. این سیگنال نیز به وسیله یک کنترل کننده دیجیتال پردازش شده و در جهت کنترل سطح مایع یک فرمان دیجیتال را به یک عملگر می‌فرستد.

انواع کنترل سطح مایعات
 کنترل سطح مایعات چیست؟
کنترل سطح
کنترل سطح مایعات

علاوه بر موارد گفته شده از جهت دیگر سیستم‌های کنترل سطح مایعات بر اساس نوع عملگر به کار رفته در آنها نیز به دو دسته تقسیم می‌شوند که عبارتند از:

سیستم‌های کنترل سطح دستی

در این نوع از سیستم‌ها اپراتور عملگر را به صورت دستی کنترل می‌کند.

سیستم‌های کنترل سطح خودکار

در سیستم‌های خودکار سیستم کنترل کننده، عملگر را به صورت خودکار کنترل می‌کند.

انواع کنترل سطح مایعات
 کنترل سطح مایعات چیست؟
کنترل سطح
کنترل سطح مایعات
کنترل سطح مایعات غیرتماسی 
کنترل سطح مایعات خودکار

انواع سنسورهای کنترل سطح مایعات

سنسورهای کنترل سطح مایعات دارای انواع گوناگونی می‌باشند که این انواع بر اساس ویژگی‌هایی همچون مایع، مخزن و شرایط فرایند، مورد انتخاب قرار می‌گیرند در اینجا به برخی از انواع سنسورهای کنترل سطح مایعات اشاره می‌کنیم:

سنسورهای فلوتر

سنسورهای فلوتر جزء ساده‌ترین سنسورهای کنترل سطح مایعات می‌باشند. در این نوع از سنسورها یک شناور در داخل مایع قرار دارد که در صورت تغییر سطح مایع شناور حرکت کرده و یک سوئیچ را فعال یا غیر فعال می‌کند.

سنسورهای مقاومتی

عملکرد این سنسورها به گونه‌ای است که با توجه به تغییر سطح مایعات، مقاومت الکتریکی این حسگرها نیز تغییر می‌کند.

مطالعه کنید:ترموکوپل نوع k

سنسورهای خازنی

سنسورهای سطح خازنی زمانی که سطح مایع تغییر می‌کند به تغییر ظرفیت خازنی یک عنصر حسگر می‌پردازند.

سنسورهای اولتراسونیک

سنسورهای اولتراسونیک به اندازه‌گیری زمان رفت و برگشت امواج التراسونیک از سطح مایع می‌پردازند.

سنسورهای نوری

 این سنسورها زمانی که سطح مایع دچار تغییر می‌شود یک پرتوی نوری به قطع شدن یا وصل شدن اقدام می‌کند.

انواع کنترل سطح مایعات
 کنترل سطح مایعات چیست؟
کنترل سطح
کنترل سطح مایعات

کاربردهای سیستم‌های کنترل سطح مایعات

سیستم‌های کنترل سطح ما یاد دارای کاربردهای متفاوت در صنایع مختلف می‌باشند که از جمله آنها می‌توان به صنایع غذایی( در جهت کنترل سطح مایعات در مخازن ذخیره سازی، دیگ‌های بخار و تجهیزات فرایندی)، صنایع شیمیایی و پتروشیمی (دارای کاربرد در برج‌های خنک کننده)، صنایع نفت و گاز (خطوط لوله)، صنایع تولید انرژی( توربین‌ها) و صنایع معدنی اشاره کرد.

انواع کنترل سطح مایعات
 کنترل سطح مایعات چیست؟
کنترل سطح
کنترل سطح مایعات

مزایا و معایب کنترل سطح مایعات

(مزایا)
جلوگیری از سرریز یا تخلیه بیش از حد مایعات:
کنترل سطح مایعات در حد جلوگیری از سرریز شدن یا تخلیه بیش از حد مایع مورد استفاده قرار می‌گیرد. این عمل در جهت جلوگیری از آسیب رساندن به تجهیزات و محیط زیست از ضرورت بالای برخوردار است.
حفظ کارایی سیستم:
کنترل سطح مایعات نیز به حفظ کارایی سیستم می‌پردازد که این امر در جهت اطمینان از اینکه سطح مایع در یک محدوده مشخص قرار دارد، انجام می‌شود.
جلوگیری از آسیب به تجهیزات:
این امر از عملکرد بیش از حد و کمبود تجهیزات جلوگیری می‌کند.

علاوه بر موارد مذکور یکی دیگر از مزایای استفاده از کنترل سطح مایعات می‌تواند کاهش هزینه‌ها و بهبود کیفیت محصول می‌باشد. همانطور که گفته شد استفاده از کنترل سطح مایعات می‌تواند باعث جلوگیری از سردی شدن یا تخلیه بیش از اندازه مایع شود که همین امر در نهایت به کاهش هزینه‌های تعمیر، نگهداری، حمل و نقل و دفع زباله منجر می‌شود.

جهت مشاهده محصولات کلیک کنید

(معایب)
نیاز به نگهداری:
سیستم‌های کنترل سطح مایعات در جهت اطمینان از عملکرد صحیح به نگهداری منظم نیاز دارند.
محدودیت‌های عملکردی:
 برخی از سیستم‌های کنترل سطح مایعات ن است دارای محدودیت‌های عملکردی باشند به گونه‌ای که امکان دارد فقط مناسب مخازن ذخیره سازی با اندازه مشخص باشند.

به طور کلی سنسورهای کنترل سطح مایعات دارای مزایای زیادی می‌باشند به طوری که استفاده از آنها می‌تواند منجر به بهبود، ایمنی، کارایی و کیفیت در صنایع مختلف شود.

سیستم‌های کنترل سطح مایعات را از کجا خریداری کنیم؟

گروه صنعتی ابزار دقیق ساتراپ دما گروهی با تجربه و با سابقه کاری بالا می‌باشد که مجموعه گسترده‌ای از سنسورهای rtd را در جهت استفاده در صنعت‌های مختلف تولید می‌کند. گروه صنعتی ساتراپ دما از موادی با کیفیت بالا و همچنین مقاوم در برابرخوردگی و حرارت در ساخت محصولات خود استفاده کرده و در زمینه تولید سنسورهای rtd خدمات کالیبراسیون نیز ارائه می‌دهد.متخصصین گروه صنعتی ابزار دقیق ساتراپ دما با سال‌ها تجربه و دانش کافی در حوزه ساخت و طراحی انواع ترموکوپل ، سنسورهای RTD ، ترموول و همچنین سنسورهای کنترل سطح به شما در انتخاب و خرید بهترین محصول که متناسب با نیازتان باشد، مشاوره رایگان می‌دهند. برای دریافت اطلاعات بیشتر، با ما تماس بگیرید: 09128445907

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *