لودسل (LOAD CELL) چیست و چه انواعی دارد؟

در این مقاله به تعریف لودسل (Loadcell) چیست و چه انواعی دارد؟ و همچنین نحوه ی عملکرد این قطعه می‌پردازیم.

لودسل (LOAD CELL) چیست؟

لودسل (load cell)  به معنای وزن سنج یا حسگر بار می‌باشد و یک سنسور یا حسگر الکتریکی می‌باشد که در جهت اندازه گرفتن وزن و نیرو مورد استفاده قرار می‌گیرد و زمانی که نیرویی بر روی آن اعمال می‌شود، یک سیگنال الکتریکی ضعیف توسط این دستگاه در حد میلی ولت بر روی سیم های خروجی آن نشان داده می‌شود. بع عبارت دیگر لودسل شکل دیگری  از مبدل یا ترانسدیوسر است که به تبدیل نیرو و فشار به سیگنال های الکتریکی و مطلوب می‌پردازد و به این صورت امکان اندازه گیری دقیق وزن مواد فراهم می‌شود.

لودسل (LOAD CELL)

مطالعه کنید: ترانسدیوسر (TRANSDUCER) چیست؟

انواع لودسل

لودسل ها دارای گونه های مختلف و زیادی می‌باشند که در اینجا به آشنایی با چند نوع از این حسگر اندازه گیر می‌پردازیم:

لودسل تک پایه

لودسل های تک پایه تنها در یک نقطه به اندازه گیری نیروی اعمال شده ، می‌گردازند وهمانطور که از نامشان پیداست از یک پایه ساخته شده و در توزین ماشین آلات دسته بندی ، ترازهای فروشگاهی و .. از آنها استفاده می‌شود.  

لودسل تک پایه

لودسل فشاری

لودسل های فشاری خود به انواع مختلفی از جمله لودسل مینیاتوری، لودسل سیلندری و لودسل دیسکی تقسیم می‌شوند؛ زمانی که نیرو و فشار بر روی سنسورهای مذکور اعمال می‌شود به سنجش میزان نیروی وارده پرداخته و اندازه ی وزن جسم را نشان می‌دهند. از لودسل های مینیاتوری در مواردی که با محدودیت فضا مواجه می‌شویم و در جهت کاربردهای ظریف استفاده می‌شود. لودسل های سلندری در جهت سیستم هایی که وزن زیادی را تحمل می‌کنند بکار گرفته می‌شود و لودسل های دیسکی در فضاهایی با ارتفاع کم و پاسخ دهی بالا مورد استفاده قرار می‌گیرند.

لودسل فشاری

لودسل کششی

لودسل های کششی در زمانی که وزن وارده موجب کشش می‌شود، طول بدنه ی خود را تغییر داده و به اندازه گیری نیرو یا وزن وارده می‌پردازند.

لودسل کششی

لودسل خمشی

لودسل های خمشی به دو نوع  لودسل های خمشی یکطرفه و لودسل های خمشی دو طرفه تقسیم می‌شوند. از لودسل های خمشی یکطرفه  در لاشه کش ها، باسکولت ها، باسکول های کفه ای و …استفاده می‌شود و لودسل های خمشی دو طرفه در توزین باسکول، توزین سیلو و توزین مخازن مورد استفاده قرار می‌گیرند.

لودسل خمشی

تیپ های لودسل

  • هیدرولیک
  • پنوماتیک
  • خازنی
  • استرین گیج

هیدرولیک

این تیپ از لودسل ها به وسیله ی fluid نظیر اب یا روغن کار می‌کنندو در واقع نوعی از پنوماتیک ها هستند که در داخل آنها بجای هوا از مایعات تحت فشار استفاده می‌شود. زمانی که بار بر روی سکوی بارگذاری قرارمی‌گیرد ، قطعه ای به نام پیستو شروع به وارد کردن فشار به مایعات موجود در داخل محیط آن کرده و این افزایش فشار وارده متناسب با نیرو یا وزن می‌باشد. پس از اینکه فشار به وجود آمده کالیبره شد ، نیرو یا وزنی که به لودسل هیدرولیک وارد شده است را میتوان با دقت اندازه گیری کرد.

پنوماتیک

در این تیپ از لودسل ها از فشار هوا استفاده می‌شود. این نوع ساخته شده از یک دیافراگم الاستیک می‌باشد که این دیافراگم وصل شده به سکویی است که در آن وزن اندازه گرفته می‌شود.

خازنی

لودسل های خازنی متشکل از دو صفحه ی مسطح موازی بوده که وقتی بارگذاری بر روی صفحه انجام می‌شود، ظرفیت خازن تغییر پیدا می‌کند و وزن اعمال شده اندازه گرفته می‌شود.

استرین گیج

لودسل های استرین گیج نوعی ترانسدیوسر بوده که مقاومت الکتریکی آنها نسبت به تنش یا کرنش وارده تغییر پیدا می‌کندو با همین تغییر به اندازه گرفتن میزان نیروی وارده می‌پردازد.

نحوه ی عملکرد لودسل ها

لودسل ها از استرین گیج های فنری ساخته شده اند که این استرین گیج ها از جنس آلومینیوم بوده و بسیار محکم هستند. زمانی که بارگذاری اتفاق می‌افتد استرین گیج ها در اثر این بارگذاری دچار تغییر شده و بعد از برداشتن بار به حالت اولیه ی خود برمیگردند. این تغییرات به وجود آمده در استرین گیج در نهایت به تغییر در مقاومت خروجی آن ختم شده و پس از آن به وسیله ی دستگاه لودسل ، این خروجی به واحد وزن تبدیل می‌شود.

نحوه عملکرد لودسل

متخصصین گروه صنعتی ابزار دقیق ساتراپ دما با سال‌ها تجربه و دانش کافی در حوزه ساخت و طراحی انواع ترموکوپل ، سنسورهای RTD و ترموول به شما در انتخاب و خرید بهترین محصول که متناسب با نیازتان باشد، مشاوره رایگان می‌دهند. برای دریافت اطلاعات بیشتر، با ما تماس بگیرید: 02133978510

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *